Eliza Luc (70) i Hari Dekers (67), bivši prodavači iz Amsterdama, u četvrtak su dobili digitalni ključ - aplikaciju kojom otvaraju ulazna vrata dvosobnog bungalova na pritisak dugmetom, prenosi Gardijan. "Prelepa je. Imate osećaj da ste u bunkeru - deluje vrlo bezbedno", rekao je Dekers.

Nova kuća se sastoji od 24 betonska elementa koji su štampani sloj po sloj u Ajndhovenu pre nego što su kamionom transportovani na mesto sklapanja. Potom su dodati krov i prozori i urađeni su završni radovi kuće od 94 kvadrata.

U poslednje dve godine su delimično napravljene kuće betonskim 3D štampačem u Francskoj i SAD, a projekti se polako šire svetom.


Ovakvu kuću bi bilo teško napraviti koristeći tradicionalne metode, a objekat je prvi od pet koji građevinska firma Sent-Goban Veber Bemiks planira da napravi u predgrađu Ajndhovena.

"Ovo je prva kuća koju su vlasti odobrili 100 odsto i koju su naselili ljudi koji plaćaju da žive tu", rekao je Bas Hijsmans, izvršni direktor Veber Beneluksa.

Štampanje 3D metodom se radi uz velike robotske ruke koja izbacuje iz vrha cevi cement i slaže sloj na sloj i tako pravi zidove. Hijsmans je rekao da je za štampanje kuće bilo potrebno 120 sati rada betonskog 3D printera.

I u Čačku se prošle godine pojavila slična ideja, a najavljena je cena koja je ispod 200 evra po kvadratu.

(MONDO/Tanjug)