U početku invazije Rusije u Ukrajini Zapad je napadao Indiju zbog njenih odnosa sa Moskvom. Ne samo da je ta južnoazijska zemlja odbijala da osudi brutalni napad Moskve na Ukrajinu, već je i njena kupovina ruske nafte na sniženoj ceni bila u suprotnosi sa sankcijama koje su imale za cilj da osakate finansije Kremlja. A, Bela kuća je jasno izražavala svoje nezadovoljstvo, nazivajući Nju Delhi "pomalo klimavim" i govoreći o svom "razočaranju".
Onda se odjednom melodija Zapada promenila, pišu analitičari Rea Mogul i Sajmon Mekarti za Si-En-En. Kada se Džo Bajden u aprilu sastao sa indijskim premijerom Narendrom Modijem, sve je imalo mnogo drugačiji ton, a govorilo se o "dubokoj vezi između naših ljudi" i "zajedničkim vrednosti". Zatim je nedugo nakon toga britanski lider Boris Džonson doleteo u Delhi kako bi razgovarao o trgovinskim vezama i pozirao za kostimirane fotografije, a sve bez pominjanja "razlika u mišljenju" u vezi sa Rusijom.
Ipak, stav Indije prema Ukrajini ostaje uglavnom isti. Ona i dalje kupuje jeftinu rusku naftu - u stvari, kupila je skoro isto toliko u prvim mesecima 2022. kao i cele 2021. prema Rojtersu - i ostaje tiha o invaziji Moskve. Tek 7. aprila uzdržala se od glasanja u UN kojim je Rusija suspendovana iz Saveta za ljudska prava.
Indija je, kažu analitičari, upravo pokazala Zapadu majstorski kurs međunarodne diplomatije. Pošto je Indija ključna za napore SAD da se suprotstave usponu Kine – koju SAD vide kao potencijalno veću pretnju svetskom miru od Rusije – Zapad je morao da se ugrize za jezik. Ili kako je to rekao Harš V. Pant, profesor međunarodnih odnosa na Kraljevskom koledžu u Londonu, Sjedinjene Države su shvatile da je potrebno da Indiju tretiraju kao "novog partnera kome se treba udvarati".
Zašto je Indija ključna za SAD?
I Nju Delhi i Vašington postaju sve zabrinutiji zbog rastuće vojne moći Kine, njenih agresivnih teritorijalnih pretenzija na kopnu i na moru, i njenog sve većeg ekonomskog uticaja na svoje manje susede. Pod predsednikom Si Đinpingom, kineska vojska – Narodnooslobodilačka armija – se razvila da poseduje najveću svetsku mornaricu, tehnološki napredne stelt borbene avione i rastući arsenal nuklearnog oružja.
Deo plana Vašingtona da se suprotstavi ovome počiva na uključivanju Indije – pored SAD, Japana i Australije – u sve aktivniju bezbednosnu grupaciju poznatu kao Kvad, rekao je Pant, koji je i šef Programa strateških studija u Nju Delhiju. U međuvremenu, Indija ima svoje brige sa Kinom. Dve zemlje su bile angažovane u vojnom sukobu duž zajedničke himalajske granice koji je odneo desetine života u poslednjih nekoliko godina. I, po ironiji koja Vašingtona neće biti izgubljena, Indija se u velikoj meri oslanja na rusko oružje za opremanje svoje vojske – uključujući i Himalaje.
Zajednička zabrinutost zbog kineske agresije bila je jasna nakon sastanka Bajden-Modi, kada je američki ministar odbrane Lojd Ostin upozorio da Kina nastoji da "preoblikuje region i međunarodni sistem" i rekao da su SAD i Indija "identifikovale nove mogućnosti za proširenje operativnog dometa naše vojske". To je bio znak da - bez obzira na njihove razlike u vezi sa Ukrajinom - dve zemlje imaju duboko "razumevanje stavova jedne druge", rekao je Manoj Kevalramani, saradnik Kineskih studija na Institutu Takšašila u Indiji.
Osuđuju Kinu, a o Indiji ćute
Ova zabrinutost pomaže da se objasni zašto Vašington nastavlja da kritikuje kinesko ćutanje o ruskim akcijama u Ukrajini, čak i kada prećutkuje indijsku. Čini se da Indija i Kina barem na površini imaju slične stavove o ukrajinskom ratu. Obe zemlje su se pozicionirale kao neutralni posmatrači - a ne glasni protivnici - obe pozivaju na mir i obe su odbile da osude invaziju. Takođe, obe države imaju strateške odnose sa Rusijom koje ne žele da ugroze.
Kineski predsednik Si Đinping i ruski lider Vladimir Putin izjavili su u februaru da njihov odnos "nema granica", dok po nekim procenama Indija dobija više od 50 odsto svoje vojne opreme iz Rusije. Ali ove sličnosti su samo površne. U stvari, prema Kevalramaniju, postoje "ogromne razlike".
Kina je osudila sankcije Zapada i više puta okrivila SAD i NATO za sukob, ponavljajući mišljenje Rusije da je NATO ubrzao krizu širenjem na istok, rekao je Kevalramani. Njeni državni mediji su takođe pojačali ruske priče i dezinformacije. Indija se, s druge strane, klonila kritike NATO-a i izgleda da želi da umanji svoje razlike sa SAD. Takođe je došlo do suptilnih promena u poziciji Indije kako je rat odmicao, pišu analitičari za Si-En-En.
Modi je razgovarao sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, dok kineski lideri nisu, istakao je Li Mingđang, vanredni profesor za međunarodne odnose na S. Rajaratnam školi za međunarodne studije Nanjang tehnološkog univerziteta u Singapuru. Indija je takođe bila oštrija u svojim kritikama navodnih ruskih ratnih zločina, rekao je Li.
Ovog meseca, indijski ambasador pri Ujedinjenim nacijama nazvao je ubistva civila u Buči "duboko uznemirujućim", pri čemu ih je osudio i pozvao na otvorenu istragu. S druge strane, kineski ambasador Žang Jun rekao je da su smrti u Buči "duboko uznemirujuće", ali nije nikome pripisao krivicu i pozvao je "sve strane" da "izbegnu neosnovane optužbe".
Komplikovana veza
SAD možda takođe priznaju da su odnosi Indije i Rusije istorijski pratili veoma drugačiji pravac od onog na Zapadu. Blinken je primetio da su se veze Indije sa Rusijom "razvijale decenijama, u vreme kada SAD nisu bile u stanju da budu partner Indiji". Činilo se da je to referenca na Hladni rat između SAD i SSSR tokom kojeg je Indija zvanično bila nesvrstana. Međutim, Indija je počela da se naginje ka SSSR-u 1970-ih kada su SAD počele da pružaju vojnu i finansijsku pomoć njihovom susedu Pakistanu.
To je bilo kada je Rusija počela da snabdeva Indiju oružjem, a Indija do danas u velikoj meri zavisi od Rusije u pogledu vojne opreme.
Indija je 2018. godine potpisala sporazum o oružju sa Rusijom vredan pet milijardi dolara za raketni sistem protivvazdušne odbrane, uprkos tome što bi ga taj sporazum potencijalno stavljao na nišan Vašingtonskog zakona o suzbijanju američkih protivnika kroz sankcije, saveznog zakona usvojenog 2017. kojim su uvedene nove sankcije Iranu, Rusiji i Severnoj Koreji.
Zavisnost Indije od ruskog oružja ograničava njenu sposobnost da osudi akcije Moskve u Ukrajini. Kada je Putin posetio Delhi prošlog decembra, Modi je čak nazvao Putina "dragim prijateljem".
"Udvarači sa svih strana"
Sve ovo je dovelo do pozicije u kojoj se Indiji "udvaraju sve strane", rekao je Pant. Moskva ostaje sa strane i i dalje želi da Indiji proda naftu po sniženoj ceni. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov se čak sastao sa svojim kolegom u Delhiju ovog meseca i pohvalio Indiju što na ukrajinski rat ne gleda "jednostrano".
A sa strane je i Zapad, sa kojim su veze sve bliže od Modijeve pobede na izborima 2014. Godišnja trgovina Indije i SAD iznosi više od 110 milijardi dolara, u poređenju sa trgovinom Indije sa Rusijom, koja iznosi oko osam milijardi dolara. Poslednjih godina Indija je takođe postala glavni kupac američke vojne opreme.
Uprkos tome, na Bajdenovom sastanku sa Modijem ostao je nagoveštaj nelagodnosti. Američki predsednik je pozvao svog indijskog kolegu da ne pojačava upotrebu ruske nafte u svojoj zemlji, već mu je ponudio pomoć da nabavi naftu sa nekog drugog izvora. Indija, koja uvozi 80 odsto svojih potreba za naftom, ne dobija više od tri odsto iz Rusije.
Tako se čini da je Indija uspela da izvede impresivan balans. "Indija je zapravo izašla veoma snažna iz ove krize. A to je zapravo veliki podvig", rekao je Pant.
(Mondo/CNN)
Partizan u ABA mora da dobije pojačanje: Željko mu našao ulogu, da ne bude prvi precrtan!
"Bilo je čudnih odluka...": Drčelić se oglasio nakon poraza Zvezde u Evroligi!
Mesec dana Partizanovih poraza: Evroligaška sezona već izmiče iz ruku crno-belima
Zamenio Srbiju Bosnom i Hercegovinom, pa doživeo debakl 7:0! Košmarni debi Baždara za novu reprezentaciju
Smeštaj već od 1.200 dinara! Ova planina u Srbiji je pravi raj na zemlji, a idealna je za vikend odmor