• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

RUSKA MOĆ ISPOD POVRŠINE MORA! NATO se od ovog oržuja teško može odbraniti: Evo kakvim ZVERIMA Putin prkosi SAD i Zapadu

Autor Petar Latinović

Snaga ruske vojne moći se posebno nalazi u dubinama mora i okeana.

 Ruska mornarica u ratu protiv NATO Izvor: Twitter/screenshot/BAES_Maritime

Dok besni rat u Ukrajini, raste zabrinutost zbog ruske pretnje koja je daleko manje vidljiva, ali mogla bi biti daleko opasnija za Zapad, piše Newsweek. Tokom poslednjih nekoliko godina Moskva je proizvela niz podmornica koje imaju sposobnost da dosegnu ključne ciljeve u SAD-u ili kontinentalnoj Evropi, a ruska mornarica komanduje jednom od najraznovrsnijih podmorničkih flota na svetu. Neke podmornice sposobne su da nose balističke projektile s nuklearnim bojevim glavama, što Moskva smatra ključnim za svoje strateško odvraćanje.

Stručnjaci takođe kažu da bi se, u malo verovatnom slučaju rata između Rusije i NATO-a, ruska flota koristila kao jedan od alata za upravljanje eskalacijom. Drugim rečima, pretnja od moskovskih podmornica naoružanih konvencionalnim oružjem omogućila bi joj da odvrati zapadne protivnike od iskorišćavanja njihovih prednosti u drugim područjima.

Snaga ispod površine mora

Rusija radi na poboljšanju svoje podmorničke flote od raspada Sovjetskog Saveza 1991. Ruski predsednik Vladimir Putin u decembru je rekao da će zemlja graditi više podmornica na nuklearni pogon, 'što će omogućiti bezbednost Rusije u narednim decenijama'. Prošle nedelje Aleksej Rahmanov, prvi čovek Ujedinjene brodogradilištne korporacije sa sedištem u Sankt Peterburgu, rekao da će ruska mornarica do kraja godine biti popunjena s dve nove podmornice na nuklearni pogon. Među NATO članicama raste strah da bi Putin mogao upotebiti svoju flotu za gađanje podvodnih kabala i kritične infrastrukture, koji su vitalni za globalne komunikacijske sisteme. Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je 20. januar kako želi da njegova zemlja 'stekne kapacitet za kontrolu morskog dna' do dubine od 19.600 stopa, kako bi zaštitila 'kritičnu podvodnu infrastrukturu'.

Rusija svoju pomorsku snagu povezuje sa svojom ekonomskom budućnošću, nacionalnom sigurnošću i sposobnošću uticaja na druge nacije, naveo je Ruski institut za pomorske studije (RMSI), koji sprovodi istraživanje o ruskim vojnim i ekonomskim pitanjima povezanima sa svetskim okeanima. Majkl Peterson, direktor RMSI-ja, kazao je za Newsweek da potencijalni napadi na podvodnu kritičnu infrastrukturu širom sveta predstavljaju 'legitimnu i ozbiljnu pretnju'.

"Rusija je najmanje jednu deceniju razvijala vrlo značajne ratne sposobnosti na morskom dnu. Većina njih nalazi se u takozvanom GUGI-ju, to jest ruskoj Glavnoj upravi za istraživanje dubokog mora", kaže Peterson.

Dodaje da organizacija podnosi izveštaje ruskom ministarstvu odbrane i koristi osoblje ruske mornarice za raspoređivanje na svojim brodovima i podmornicama. "Misija je opasna, složena i kritična za rusku bezbednost", rekao je Peterson.
Organizacija raspolaže nizom sredstava, uključujući podmornicu Belgorod koja je sposobna da lansira torpedo na nuklearni pogon.

"Druge podmornice sposobne su ili da postave prislušne uređaje ili eksploziv na stvari kao što su kablovi koji se protežu na velikim dubinama. Ako postoje načini za pristup informacijama u tim kablovima, sposobne su to učiniti; ako žele, mogu postaviti senzore na okeansko dno", rekao je Peterson te pojasnio da uprava ima mogućnosti za špijunažu, sprovođenje aktivnosti upravljanja eskalacijom ili jednostavno za vođenje rata i nametanje troškova protivniku.

"Možete zamisliti šta bi se dogodilo kada bi Rusi presekli transatlantske internet kablove — to bi imalo ogromne finansijske implikacije i takođe bi duboko ograničilo komunikacije između SAD-a i kontinentalne Evrope", dodao je. Prošle godine, admiral Toni Radakin, komandant oružanih snaga Ujedinjenog Kraljevstva, rekao je za londonski The Times da su podvodni kablovi koji prenose internet podatke 'pravi svetski informacioni sistem' i da bi se moglo smatrati 'ratnim činom' ako bi ih Rusija pokušala oštetiti.

Rusija vs NATO

"Ovo je relativno nova aktivnost i jedno od područja u kojima Rusija misli da ima prednost", rekao je Peterson. Podmorski kablovi, posebno podvodni optički kablovi, kritični su delovi fiksne infrastrukture i veoma ih je teško odbraniti. "Budući da imaju sposobnost vođenja naprednog dubokomorskog ratovanja, ovo je asimetrična prednost za Rusiju", dodaje Peterson.
Peterson naglašava da Rusija uvek nastoji da 'iskoristi asimetrije'.

"Ako imate deo fiksne infrastrukture koji je jako teško odbraniti, a Rusija ima sposobnost napada, onda će krenuti za tim. Zato je ovo važan deo u budućem sukobu između Rusije i NATO-a. Ovo je način da Rusija nametne troškove na asimetričan način, a to je NATO-u vrlo teško odbraniti. Temelj ruskog ratovanja je sposobnost da nametnu cenu svom protivniku kako bi potkopali političku volju za borbom."

Njord Vege, profesor na Norveškom odbrambenom univerzitetskom koledžu i koautor izveštaja "Ruske arktičke pretnje", rekao je za Newsweek da je Norveška značajno pojačala patrole na Severnom moru.

"Sabotaža gasovoda Severni tok u Baltičkom moru bila je značajna", rekao je Vege. "Rusija je zaustavila sve svoje isporuke Evropi, više-manje. Norveška je barem daleko najveći izvoznik gasa. Naravno, u slučaju sukoba, te podvodne instalacije bile bi ranjive", kazao je on. "To se odražava na način na koji ih Norveška, na promer, štiti: Imali smo brodove NATO-a iz Ujedinjenog Kraljevstva, koji su patrolirali u Severnom moru. Čini se da je i više nego jasno da moramo zaštititi te instalacije."

Putin je više puta optužio NATO da direktno učestvuje u sukobima u Ukrajini. S tim pretnjama dolaze obnovljeni strahovi da bi NATO mogao biti uvučen u sukob. Prema Petersonu, svaki potencijalni rat Rusije protiv NATO-a verovatno će se fokusirati na kopneni rat.

"Međutim, ruska strategija ostavlja mnogo prostora za sukobe u vazdušnim i pomorskim domenama, i mislim da se tu Rusija nada nametnuti najveću stratešku cenu protiv bilo kojeg potencijalnog protivnika", kaže.

Ruska je namera, temeljena na njenim strateškim tekstovima, nametnuti troškove korišćenjem vazdušnih i pomorskih sredstava protiv fiksne kritične infrastrukture, dodaje Peterson, ističući da je tekući rat u Ukrajini dobar pokazatelj onoga što bi svet verovatno video u sukobu protiv NATO.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rusi sirotinja

Znamo kako je Kursk prošao ,manite se ćorava posla .Jadnici se podavili jer Putin nije dao da Ameri pomognu

Proći

Će ko Kursk, pijandure ionako ne vole vodu.

Xxxx

Jedino ameri imaju hrabrost da udare i na gasovod i na sve sto zele i padne im na pamet. Rusi nemaju to da udare na kablove

special image