• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZUB MEGALODONA NA TITANIKU! Deo najstrašnije zveri otkriven na izgubljenoj ogrlici čuvenog broda, naučnici šokirani

Autor Aleksandar Blagić

111 godina nakon potonuća "Titanika", pronađena je izgubljena ogrlica u olupini broda.

 Pronađena izgubljena ogrlica na Titaniku posle 111 godina Izvor: YouTube/screenshot/NationalGeographic/Magellan

Titanik je potonuo 15. aprila 1912. godine, a 111 godina kasnije, pronađena je izgubljena ogrlica u olupini broda, piše "Njuzvik". Ogrlica je napravljena od zuba megalodona, zuba džinovske praistorijske ajkule i malog udela zlata.

Ogrlicu su pronašli pripadnici organizacije "Magelan" koja se bavi podvodnim istragama i mapiranjem morskog dna. Ogrlica je pronađena prilikom snimanja olupine broda za potrebe snimanja dokumentarnog filma.

"Pronađena ogrlica je raskošno lepa, a ovakva otkrića oduzimaju dah", izjavio je Ričard Parkinson, izvršni direktor organizacije "Magelan".

Ogrlica na Titaniku
Izvor: Youtube/Magellan

Šta je megalodon?

Megalodon je vrsta džinovske praistorijske ajkule. Ona je izumrla pre 3,6 miliona godina. Neki primerci megalodona bili su dugački i do 18 metara. Megalodon je bio drži od današnjih ajkula i bile su dovoljno velike da pojedu orku u samo nekoliko zalogaja. Težina magalodona je bila i do 23 tone. Ova ajkula je živela u svim morima.

Pretpostavljalo se da je pripadala rodu Velikih belih ajkula, ali je posle ustanovljeno da nije u srodstvu sa velikom belom ajkulom te da pripada izumrlom rodu.

Najkrupnije fosilne ostatke megalodona pronašao je paleontolog Kliford Džeremaja 2002. godine. Rekonstrukcijom je utvrđena najveća naučno dokazana veličina Megalodona, koji je u dužinu merio 16,5 metara. Dodatna merenja sproveli su i drugi naučnici, među kojima je bio i japanski profesor Kenšu Šimada sa univerziteta DePaul University, koji smatra da je megalodon možda mogao da naraste i do 18,8 metara.

Najveća moguća težina megalodona procenjena je na oko 48-53 tone. Hipotetičke veličine od 20 ili više metara - većina paleontologa smatra naučno neutemeljenim, s obzirom na nedostatak dokaza koji bi to potvrdili.

Poređenje megalodona (siva ajkula) sa današnjim živim ajkulama
Izvor: Profimedia

Pošto nema kompletnog skeleta megalodona, ove brojke su zasnovane na veličini zuba životinje, koji dosežu dužinu od 18 centimetara. U stvari, reč megalodon i znači 'veliki zub'.

Kako naučnici tvrde, megalodon je izumro pre 2,6 miliona godina, kada je planeta ušla u fazu globalnog hlađenja. Ne zna se tačno kada je poslednji megalodon umro, ali novi dokazi sugerišu da je to bilo pre najmanje 3,6 miliona godina.

Naučnici smatraju da je do trećine svih velikih morskih životinja, uključujući 43% kornjača i 35% morskih ptica, izumrlo kako su se temperature hladile i broj organizama u osnovi lanca ishrane opao, što je imalo efekat i na predatore na vrhu lanca.

Priča o Titaniku

Titanik je potonuo 15. aprila 1912. godine nakon što je udario u santu leda. 1.517 je umrlo ili se udavilo, od čega 1.360 muškaraca i 157 žena i dece. Titanik je bio jedan od tri putnička broda, koji su trebali da dominiraju prekookeanskim putničkim saobraćajem. Bio je vlasništvo kompanije "Vajt Star Lajn", a izgrađen je na brodogradilištu Harland i Vulf pod brojem 401. Titanik je bio najveći putnički brod na svetu u to doba.

U toku prvog putovanja, Titanik je udario o ledeni breg u nedelju, u 23.40 (brodsko vreme), 14. aprila 1912. godine. Potonuo je dva sata i četrdeset minuta kasnije, u 02.20, narednog jutra. Tragedija je bila jedna od najvećih mirnodopskih pomorskih katastrofa, te je tim i široko poznata. Titanik je koristio najnapredniju tehnologiju, dostupnu u to doba. Sama tragedija je bila veliki šok za ljude, jer je Titanik, uprkos naprednoj tehnologiji i iskusnoj posadi, na kraju ipak potonuo uz velika ljudska stradanja.

Dva sata nakon što je Titanik potonuo, brod Karpatija je došla na mesto nesreće i počela sa spasavanjem preživelih u toku nekoliko narednih časova. U 08.50 časova, Karpatija je zaplovila put Njujorka gde je pristigla tokom večeri 18. aprila 1912. godine pod jakom kišom. Od ukupno 709 putnika, 528 preminulo iz treće klase, 166 iz druge i 123 iz prve. Olupine broda su 1. septembra 1985. godine pronašli Žan-Luis Mihel i Robert Balard. Postoje tvrdnje da su ostaci broda pronađeni 1982. godine, a da je to 1985. objavljeno.

Mada, te tvrdnje nisu potpuno tačne, sem sitnih ostataka koji su bili skupljeni sa plaže Halifaksa, dok su krupniji i teški bili podignuti nakon istraživanja olupine. Tokom tog perioda, Američka mornarica je želela da unapredi tehnologiju kako bi Balard mogao da nađe ruske podmornice Trešer i Škorpion koje su bile udaljene od Titanika. Nakon upešne misije, 1984. godine, Američka mornarica je odobrila Balardu da može odradi ono što želi: da nađe olupinu Titanika. U Julu 1985. zajedno sa francuskim timom iz Francuskog insituta za eksploataciju mora na istraživačkom brodu Le Suroit, koji je imao napredniji sonarski sistem SAR, Žan Luis Mihel i Balard su krenuli u potragu za olupinom Titanika.

Pogledajte fotografije olupine broda Titanik

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image