Broj poginulih i ranjenih ruskih vojnika od početka rata u Ukrajini mogao bi da pređe 730.000, a životni vek regrutovanog vojnika je šokantan - mesec dana. Iza njih je zemlja koja ima sve lošiju ekonomsku sliku, visoku inflaciju i problem sa pronalaženjem radne snage. Ali i Ukrajina je takođe ozbiljno ranjena, analizira Dejvid Aks iz Forbsa.
Ruske snage napadaju duž cele linije fronta, koja je duga skoro 1.300 kilometara. Estonski analitičar Artur Rehi izračunao je da je prosečan životni vek ruskog regrutovanog vojnika od potpisivanja ugovora samo mesec dana. Ovaj brutalan podatak ne bi trebalo nikog da iznenadi. Odlučni da zauzmu što je moguće više ukrajinske teritorije u što kraćem vremenu, ruski lideri u Kremlju šalju nespremne vojnike bez ikakve podrške u loše organizovane napade.
Strašni gubici
Septembar je za Ruse bio najkrvaviji mesec od početka rata, a ni oktobar nije bio mnogo bolji. Dnevni gubici u ruskoj vojsci poslednjih meseci često premašuju 1.500 ((brojka uključuje poginule i ranjene vojnike). Ukupno, prema američkim izvorima i zvaničnim ukrajinskim proračunima, Rusija je od početka invazije izgubila između 600 i 730 hiljada vojnika.
Neverovatno je to da ove strašne brojke nisu usporile ruski napredak u najmanje dva ključna sektora na frontu u Donjecku. Rusi su krenuli u ofanzivu na tom delu krajem 2023. godine. U februaru su zauzeli uništenu Avdijevku, a tokom leta i jeseni savladali ukrajinske snage i naterali ih da se povuku do utvrđenog grada Pokrovska, 40 kilometara zapadno.
Istovremeno, od septembra, Rusi su izveli niz skupih, ali efikasnih, manevara u Vuhledaru, primoravajući iscrpljene ukrajinske branioce u tom gradu na povlačenje. Ovim su destabilizovali celu liniju fronta na jugu Donjecka. Takođe su počeli da pritiskaju 20.000 ukrajinskih vojnika koji su u avgustu zauzeli 400 kvadratnih kilometara teritorije u ruskoj oblasti Kursk. Tamo oko 50.000 ruskih vojnika napada Ukrajince uz pomoć pojačanja iz Severne Koreje.
Da li Rusiji ponestaje ljudi?
Činjenica da Rusija može da održava ovakav zamah na bojnom polju uprkos katastrofalnim gubicima jedan je od velikih paradoksa čitavog rata. Međutim, postoje razlozi da se tvrdi da su ovi gubici neodrživi. Rusija može zaista ostati bez najvažnijeg resursa - ljudi.
Razmotrite stanje ruske ekonomije. Ratna potrošnja sada čini više od 6 procenata BDP-a države. To je duplo više od udela u BDP-u koji SAD ulažu u sopstvenu vojsku, a tri puta više od preporuka NATO-a.
Sav taj novac je prouzrokovao eksploziju inflacije na čak 8 odsto. Ruska centralna banka podigla je ključne kamatne stope na 21 odsto, a investicije u industriju su drastično pale.
Sankcijama opterećene fabrike ne mogu da nađu radnike. "Specijalna operacija u Ukrajini izaziva promene u kretanju ljudi i ovaj problem se ne može brzo rešiti", kaže Aleksandar Šokin, predsednik Ruskog saveza industrijalaca i preduzetnika.
Vrednost rublje pada - i to neverovatnom brzinom. Od avgusta, ruska valuta je izgubila trećinu svoje vrednosti u odnosu na američki dolar. Takav pad primorao je rusku centralnu banku u sredu da zamrzne kupovinu stranih valuta.
BONUS VIDEO:
Crvena zvezda zvanično produžila ugovor sa Janisom Sferopulosom: Oglasio se klub, javio se Željko Drčelić!
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Ja sam Crnogorac, srpski pravoslavac": Mirotića pitali da li je Španac, objasnio im sve do detalja!
Srpski predsednici i političari koji su posetili Hilandar: Koštunici zvonila zvona, od Miloševića bežali monasi
Partizan doveo Blagojevića da napravi "čistku" u ekipi: Skupi su, ne donose mnogo i odmah mogu da odu!