Rasprava u Skupštini Srbije ni danas nije prošla bez dobacivanja. Tokom izlaganja poslanika Sande Rašković Ivić lider radikala Vojislav Šešelj dobacivao joj je uvredljive reči, na šta mu je ona odgovorila da "nije u rijalitiju".

Rašković Ivić je tokom rasprave rekla da će ministar prosvete predloženim Zakonom birati direktore u 2.500 škola, da će imati mogućnost da preinači odluku školskog odbora, te da to može da dovede do negodovanja nastavnika i roditelja.

Ona je naglasila da možemo doći u situaciju da 10 odsto roditelja i nastavnika bude nezadovoljno izborom direktora, a to znači da će u 250 škola biti situacija kao u zemunskoj školi.

"Zakon ne vodi u izbor najboljih kadrova već najpodobnijih i najposlušnijih", naglasila je Rašković Ivić.

Poslanik Žarko Korać takođe je rekao da nije dobro da se na jednom mestu koncentriše sva prosvetna politika i što se nacionalni prosvetni savet svodi na savetodavno telo.

KAZNE za đake i roditelje - zakon u Skupštini

Lider radikala Vojislav Šešelj rekao je da se treba vratiti unificiranim udžbenicima i da država povede više računa šta stoji u tim udžbenicima.

Šešelj je protiv prijemnih ispita jer učenik, kako kaže, ne može u jednom danu da pokaže šta je naučio tokom školovanja, te da se mora poštovati diploma osnovnih i srednjih škola.

"Moramo se vratiti prosvetnim inspekcijama, da iznenada dolaze na časove, da se kontrolišu kvalitet nastave, a čestim testiranjem kvalitet znanja učenika", naglasio je.

Šešelj je ocenio i da migranti ne treba da se uključuju u nastavu u postojećim školama, jer ne znaju srpski jezik i ne mogu da prate nastavu, te da će zbog toga trpeti deca iz Srbije.

"Treba formirati posebna odeljenja, nastavu na engleskom koju će da finansiraju UN", rekao je Šešelj u parlamentu.

Lider radikala osvrnuo se i na protest roditelja u OŠ "Svetozar Miletić" u Zemunu, koji već treću nedelju ne šalju decu na nastavu zbog smene direktora. On je rekao da je to jedna od najboljih škola u Srbiji i da nije slučajno "što su roditelji i đaci uz direktora".

Ministar o "slučaju Ljuba": "Facebook revolucija"

Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je da je ministar trenutno samo "stilska figura" i da nije imao nikakva ovlašćenja pri izboru direktora, te da su na čelo škole mogli da dođu loši rukovodioci, a da se to posle "leči" u dugim postupcima.

"Idemo na zahteve da ljudi koji će biti na rukovodećim pozicijama budu sa visokim kompeticijama", rekao je Šarčević.

Procedura će, kako je rekao, kao i do sada biti "ispoštovana", izbor će proći sve instance - od kolektiva, konkursa, školskog odbora, lokalne samouprave, pokrajine, a na kraju će ministar, odnosno timovi, sve to da verifikuju.

Kako je rekao, definisano je i razrešenje direktora.

Đačke uniforme - lepa ideja, ali... (FOTO, VIDEO)