Naseljenih područja u tom delu sveta je izrazito malo, a vremenski su uslovi često jako nepovoljni tako da mnogi brodovi izbegavaju plovidbu tim područjem.

Slučaj je hteo da upravo u južnom delu Indijskog okeana budu pronađeni tragovi koji upućuju na ostatke nestalog malezijskog Boinga 777 s 239 putnika i članova posade.

Na tom području se proteklih nekoliko dana koncentrisala velika potraga za ostacima misteriozno nestale letelice, ali dosad je iz vazduha uočen tek komad drveta, koji bi mogao da pripada avionu, dok su veći komadi uočeni isključivo na satelitskim snimcima.

Morske su struje su tamo izrazito snažne i u stanju su da plutajući predmet nose brzinom od jednog metra u sekundi tako da je pronalazak bilo čega čije kretanje zavisi isključivo od struja gotovo nemoguća misija.

Na snimcima objavljenim na YouTubeu vidi se koliko visoki talasi mogu biti, što brodovima koji su krenuli prema lokaciji mogućih ostataka Boinga sigurno ne olakšava zadatak, navodi Jutarnji.hr.

KONAČNO NEKI TRAG?

Kako je ranije danas objavljeno, u Indijskom okeanu tokom potrage za nestalim avionom po prvi put golim okom su uočeni predmeti koji bi mogli da predstavljaju ostatke sa te letelice - jedna drvena paleta i pojasevi za vezivanje.

Australijanska Agencija za bezbednost na moru (AMSA) je saopštila da je to "prvi put da je golim okom uočeno nešto u potrazi za avionom", a predmete su juče videli piloti jednog civilnog aviona uključenog u potragu za malezijskim avionom nestalim pre dve nedelje na letu od Kuala Lumpura do Pekinga, prenela je agencija AFP.

"Među predmetima je jedna drvena paleta i drugi neidentifikovani predmeti oko nje, a u blizini su primećeni i pojasevi za vezivanje, različite dužine i boja", izjavio je koordinator AMSA Majk Barton.

"Kasnije tokom jučerašnjeg dana su te predmete ponovo pokušali da vide iz jednog novozelandskog aviona, ali nisu uspeli da ih nađu. Takva je priroda potrage - pošto avion leti veoma brzo, dovoljno je da budete samo nekoliko stotina metara udaljeni od putanje prethodnog aviona i nećete videti te predmete", rekao je Barton.

On je najavio da će se danas četiri vojna i četiri civilna aviona vratiti na područje Indijskog okeana gde su predmeti juče viđeni i pokušati da ih ponovo uoče.

Stručnjaci za avijaciju navode da se drvene palete uobičajeno koriste u delovima aviona gde se prevozi teret, pa je Barton istakao da pronalazak jednog takvog predmeta predstavlja "mogući trag".

Palete se, međutim, koriste i u brodskom transportu, dok bi pojasevi "mogli da budu bilo šta", upozorio je Barton i dodao: "Dok ponovo ne uočimo te predmete i dobro ih pogledamo, teško je reći da li oni imaju veze sa nestalim avionom"

Avion Boing 777 na letu MH370, u kojem je bilo 239 putnika, izgubio je kontakt sa kontrolom leta jedan sat po poletanju iz Kuala Lumpura 8. marta.

Jučeranja informacija je da su Kinezi na svojim satelitskim snimcima spazili dva velika plutajuća objekta koji bi mogli biti delovi aviona.

Malezija je, inače, danas dobila nove satelitske snimke i od Francuske na kojima je u glavnoj zoni pretrage uočena olupina nestalog aviona.

Ovo je treći snimak olupine koji bi mogao da bude relevantan trag nestalog aviona.

"Snimci su prosleđeni Australiji koja rukovodi potragom", saopšteno je iz malezijskog Ministarstva saobraćaja, koje nije dalo preciznije podatke o veličini primećenog objekta niti mesta gde je uočen.

KAPETANU TELEFONIRALA "MISTERIOZNA ŽENA"

Kapetan nestalog aviona sa leta MH370 obavio je dvominutni telefonski razgovor neposredno pre poletanja sa "misterioznom ženom" koja je koristila broj mobilnog telefona registrovan na lažno ime, piše "Dejli meil".

To je bio jedan od poslednjih poziva na mobilni telefon kapetana Zaharije Ahmad Šaha, pre poletanja aviona Boing 777 sa aerodroma u Kuala Lumpuru pre 16 dana.

Istraga smatra da je ova detalj potencijalno značajan, jer svako ko kupi priprejd SIM karticu za mobilni telefon u Maleziji mora da popuni formular sa ličnim podacima, što je uvedeno posle terorističkih napada u SAD.

Policija je utvrdila da je SIM kartica kupljena "nedavno" i da je neko dao ime žene - ali je koristio lažni identitet - otkriće koje pokreće strahovanja o mogućoj vezi kapetana Zaharije (53) i terorističkih grupa čiji pripadnici redovno koriste u SIM kartice kojima se ne može ući u trag.

Zato policija, u ovom slučaju, istražuje u kojoj prodavnici u Kuala Lumpuruje prodata ta kartice, pošto je istraga već razgovarala sa svima sa kojima je pilot razgovarao i nekoliko sati pre leta.