Zimska sezona na Kopaoniku je počela, a one koji idu svojim automobilom muči niz pitanja: Da li imam adekvatnu zimsku opremu? Da li mi je potrebna pomoć na putu? Šta bi trebalo preventivno da držim u automobilu? Šta da radim ukoliko se zaglavim u snegu?
Pre polaska na put, uradite preventivni tehnički pregled automobila. Oduzimaju vreme i novac, ali su i te kako poželjni pogotovo za vlasnike starijih modela čiji su automobili češće izloženi iznenadnim kvarovima. Ukoliko ste redovan godišnji tehnički pregled radili u prvom delu godine, ovo je odličan način da se dodatno obezbedite pred planinske izazove. Redovne kontrolne aktivnosti koje spadaju pod tehnički pregled su: uređaji za upravljanje i zaustavljanje vozilom, svetlosna signalizacija, zvučna signalizacija, elektrouređaji i pogonski uređaji, uređaji za spajanje vučnog i pogonskog vozila.
Pre nego što započnete preventivni tehnički pregled obavezno napomenite serviseru da planirate put na planinu, te da ukoliko je potrebno sprovede dodatne kontrolne preglede rizičnih delova na automobilu.
Pomoć na putu
U poslednje vreme, raste broj odgovornih vozača, koji se opredeljuju za neki od paketa pomoći na putu. Šta ako vam se desi nezgoda ili automobil iz nepoznatog razloga stane? Onda će vaš sledeći poziv biti upućen ka najbližoj šlep službi. Da li ste se zapitali koliko košta šlep vašeg vozila? Pored tog troška pojaviće se i drugi neplanirani troškovi poput pronalaska obližnjeg smeštaja ili rentiranja zamenskog vozila.
Najčešći razlozi za korišćenje pomoći na putu su: prazan rezervoar, istrošen akumulator, probušene gume ili saobraćajna nezgoda. Ukoliko vam hitna intervencija ne može pomoći prilikom izlaska na teren, potrebno je da se automobil šlepuje do najbližeg servisa. Potom nastupa dijagnostika i popravka, a za određeni broj kvarova potrebno je i po nekoliko dana za popravku. Pomoć na putu savetuje se starijim vozačima, novim licenciranim, roditeljima sa bebama i malom decom, vozačimai koji prelaze preko 50 kilometara dnevno
10 obaveznih stavki za proveru
1. Proverite ulje i filtere
2. Proverite svećice
3. Zamenite antifriz tečnost
4. Proverite ispravnost rezervnog točka
5. Spakujte aparat za gašenje požara
6. Spakujte uže ili sajlu za vuču
7. Proverite da li imate svetloodbojni prsluk u automobilu
8. Proverite da li imate evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi
9. Proverite zimske gume - Obaveza nošenja zimskih guma se odnosi na period od 1. novembra do 1. aprila
10. Ponesite lance za sneg ili čarape za točkove - Obavezno nošenje se odnosi na kretanje po putu na kome su led ili sneg ako se nalazite van grada
11. Proverite da li ste poneli sve neophodne kablove za korišćenje uređaja u kabini
(MONDO/Infokop)
Mere koje Srbija zahteva po pitanju Kosova i Metohije! Predsednik Vučić ih podelio u 5 ključnih tačaka (Foto)
Partizan mogao da osvoji Evroligu, Zvezda može na F4! Sagadin za MONDO: Katastrofa šta rade od košarke!
Zašto je Avramović napustio Partizan? Oglasio se i otkrio sve o odnosu sa Obradovićem
Objavljene nove cene goriva: Evo koliko ćemo plaćati za litar narednih 7 dana
Ponovo teža povreda Nikole Milutinova: Loše vesti, gore je nego što se mislilo!