Za dva meseca 4.000 saobraćajnih nezgoda, čak 63 osobe poginule!

Užasavajući podaci o broju saobraćajnih nezgoda u Srbiji posle popuštanja mera uvedenih zbog epidemije korona virusa. Pročitajte i MONDO serijal o saobraćaju.

MONDO/Stefan Stojanović

Jezivi snimak teške saobraćajne nesreće u centru Beograda, ispred zgrade Vlade Srbije, još jedan je tragičan primer kako bi svi u vožnji trebalo da se dobro otvore oči, ne sedaju u automobil ako su pod dejstvom alkohola, opijata, ako nisu odmorni...

Zabrinjavajući su podaci koje je danas objavio Vladimir Vida iz Uprave saobraćajne policije - u maju i junu u Srbiji se dogodilo oko 4.000 saobraćajnih nezgoda, čak 63 osobe poginule, a oko 2.200 je povređeno!

"Posle ukidanja vanrednog stanja deo vozača počeo je da se ponaša kao da su prestali da važe i saobraćajni propisi", rekao je on, gostujući u Jutarnjem programu RTS.

Naglasio je da će biti pojačana kontrola saobraćaja, ali da je važno da vozači shvate da je neophodno da poštuju pravila i da se ponašaju odgovorno i zbog sebe i zbog drugih.

On je naveo da tokom vanrednog stanja i nije bilo toliko vozila na putevima, a nakon toga vozači su počeli više da koriste svoje automobile.

"Sada na ulicama imamo situaciju da veliki procenat njih ne koristi sigurnosni pojas, što pre nije bio slučaj, da znatno više njih koristi mobilne telefone tokom vožnje", rekao je Vida i dodao da vozači propise ne treba da poštuju zbog sankcija, već zbog svoje bezbednosti i bezbednosti drugih.

Na pitanje šta se juče dogodilo u centru Beograda ispred Vlade u nesreći u kojoj je dvoje poginulo, a bebi se lekari bore za život, Vida kaže da su okolnosti same nesreće u nadležnosti tužilaštva, ali je objasnio da je došlo do bočnog sudara vozila i da su očigledno bile u pitanju velike brzine.

"Ono što mi stalno ističemo da je brzina definitivno najveći problem na našim putevima", naglasio je Vida i dodao da je verovatno bilo u pitanju drastično prekoračenje brzine, ali da će veštaci to utvrditi.

Pre neki dan je vozač koji je bio pod dejstvom alkohola automobilom ušao u pešačku zonu Knez Mihajlove ulice.

"Vozač je bio pod dejstvom alkohola od preko dva promila. Srećom, odmah ga je zaustavila patrola saobraćajne policije, a nakon trežnjenja odveden kod prekršajnog sudije koji je izrekao zaštitnu meru zabrane upravljanja od godinu dana, 25 kaznenih poena, 280.000 dinara novčane kazne i 360 sati kaznenog rada u javnom interesu", naveo je Vida.

Anketa
Glasalo je 778 korisnika

Ukazao je na još jedan primer kršenja propisa, pre neki dan je na području Obrenovca vozač sa više od dva promila alkohola u krvi vozio dvoje dece i izazvao udes.

"Nažalost, to se završilo teškom nezgodom, jedno dete je i životno ugroženo", rekao je Vida.

Poredeći brojeve nezgoda, poginulih i povređenih u istom periodu prošle godine, stanje nije pogoršan, ali i da ovi sadašnji brojevi nisu nešto čime bi trebalo da budemo zadovoljni.

Počinje sezona godišnjih odmora, a Vida kaže da će i ovog leta na najvažnijim putnim pravcima i prilazima turističkim destinacijama biti pojačana kontrola saobraćaja .Apelovao je na sve vozače da na put kreću odmorni i da prave češće pauze.

"I ove godine saobraćajna policija će sve učiniti da se smanji broj poginulih na našim putevima. Intenziviraćemo kontrolu, ali to pre svega zavisi od učesnika u saobraćaju. Treba oni da shvate da treba poštuju pravila i da se ponašaju odgovorno i zbog sebe i zbog drugih učesnika", poručio je Vida.