Već nekoliko godina unazad traje borba meštana pojedinih područja u Srbiji, ali i građanskih organizacija zbog gradnje mini-hidroelektrana, pogotovo u onim delovima koji su zakonom zaštićeni kao prirodna dobra.

Jedno od takvih područja je i Stara planina, a u mestu Topli Do bilo je i sukoba meštana i investitora ovog postrojenja, da bi potom investitor Dragan Josić saopštio da odustaje od planirane MHE. I u drugim mestima je bilo incidenata, a najviše u selu Rakita u opštini Babušnica.

U Beogradu su do sada održana dva velika protesta ekoloških organizacija, a za 13. jun najavljeno je novo okupljanje u srpskoj prestonici.

Pokret Odbranimo reke Stare planine (ORSP) organizovaće 13. juna u Nemanjinoj ulici u Beogradu veliki protest pod sloganom "Naše reke, naše šume, naš vazduh, naša zemlja", najavio jedan od osnivača i lidera ORSP-a Aleksandar Jovanović.

On je za agenciju Beta rekao da će na protestu biti proglašena Deklaracija o ekološkoj autonomiji za Staru planinu, zbog toga što "država na tom prostoru ne sprovodi zakone" i nije poštovala dogovore o zabrani gradnje mini-hidroelektrana.

Predstavnici ove organizacije imali su sastanak i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji im je obećao da će se pozabaviti ovim problemom, najavljeno je i da će biti doneta uredba o zabrani gradnje MHE u zaštićenim područjima, što je i stav Ministarstva za zaštitu životne sredine. Međutim, ništa se od toga nije dogodilo.

Ministarstvo za zaštitu životne sredine izdalo je nalog investitoru Goranu Beliću da prekine radove na izgradnji MHE u Rakiti, ali on ne da nije odustao od toga, nego je radove nastavio i tokom vanrednog stanja.

DEKAN ŠUMARSKOG FAKULTETA RATKO RISTIĆ TOME ZAŠTO SU MHE OPASNE - pročitajte OVDE

"Nije ispoštovan dogovor da predsednik Srbije Aleksandar Vučić lično dođe u Rakitu i da taj 'simbol horora' bude rešen na osnovu rešenja Ministarstva zaštite životne sredine o uklanjaju cevi iz Rakitske reke", rekao je Jovanović.

Nije poštovan ni dogovor, dodao je Jovanović, o formiranju mešovite komisije ORSP i vladinih predstavnika koja će utvrditi zakonitost svih izdatih dozvola za mini hidroelektrane i uporediti dozvole sa stanjem na terenu.

On je naglasio da je pokret Odbranimo reke Stare planine u protekle četiri godine vodio pravi rat na svim frontovima - u oblasti struke, pravno, u domaćim i stranim institucijama, i uspeo je da zaustavi svaki pokušaj gradnje mini hidroelektrana na Staroj planini. Međutim, rekao je Jovanović, investitori i dalje ne odustaju od svog "plena".

"To su naše reke i zbog toga ćemo proglasiti ekološku autonomiju i prekinuti svaku komunikaciju sa institucijama Republike Srbije. Sve dok se ne uspostavi pravna država građani će sami, neposredno sprovoditi zakon, s obzirom da im preti životna opasnost", izjavio je Jovanović.

MINISTAR TRIVAN: Moramo da sačuvamo svoje vode, MHE dramatično utiču na izmene ekosistema

ORSP će, dodao je Jovanović, pozvati ljude da na svim mestima u Srbiji gde investitori "guraju reke u cevi, kasape šume i truju decu", da takođe proglase ekološku samostalnost i vanredno stanje.

Prema njegovim rečima, od 2004. godine do danas u Srbiji je izgrađeno stotinak MHE, početak gradnje čeka 110 investitora kojima su "uredno" izdate građevinske dozvole, a među njima se nalaze i moćne inostrane kompanije.

"Prvo su nestale Vlasina i reke Vlasinskog platoa, a zatim reke u Nacionalnom parku Kopaonik gde je samo u Jošanici, koja leži na termalnim izvorima, izgrađeno 17 mini hidroelektrana. Sravnjeno je sa zemljom 27 kilometara vodotokova dve rečice i pobijeno je sve što živi u njima", podsetio je Jovanović.

Prema njegovim rečima, izgradnjom MHE bavile su se sve vlasti od 2007. godine do danas.

"Jedne od prvih MHE izgrađene su na Studenici i u reonu Prohora Pčinjskog u posedu Srpske pravoslavne crkve koja se kao investitor javlja na četiri lokacije. U ukupnom zbiru ovog epskog zločina udeo je pola pola kada govorimo bivšim vlastima i onima koji su na vlasti od 2012. godine", rekao je Jovanović.

Prema njegovim rečima radova na mini hidroelektranama bilo je i u vreme vanrednog stanja uvedenog zbog epidemije korona virusa

"Za vreme vanrednog stanja investitor Goran Belić je u Rakiti nastavio da uređuje prostor oko vodozahvata. Radovi na toj MHE praktično su završeni i pored zabrane gradnje i rešenja kojim je Ministarstvo zaštite životne sredine naložilo uklanjanje cevi iz korita Rakitske reke", podvukao je Jovanović.

On je istakao i da se izgradnjom mini hidroelektrane u Rakiti bavi više domaćih sudova je je protiv institucija i investitora pokrenuto više tužbi i krivičnih postupaka, a slučaj "Rakita" dospeo je i pred Evropski sud za ljudska prava.

"Naš plan je da nakon protesta i proglašenja ekološke autonomije pozovemo građane na masovni odlazak u Rakitu kako bi sproveli ono što u rešenjima Ministarstva zaštite životne sredine stoji, a to je uklanjanje cevi iz korita Rakitske reke", poručio je Jovanović.

MONDO VIDEO: PROTEST "STOP ZA MHE" U BEOGRADU JANUARA 2019. GODINE

PROČITAJTE I OVO: "NEMATE dozvolu NARODA!" - nova pobuna protiv MHE u Beogradu FOTO,VIDEO

MONDO VIDEO: PROTEST U BEOGRADU ZBOG MHE (SEPTEMBAR 2019. GODINE)