Dan prijavljivanja za pomoć građanima iz opsežnog ekonomskog paketa pomoći teškog 5,1 milijardu evra, se približio. Ali, od petka sve koji žele da se prijave za 100 evra, bilo telefonom bilo kompjuterski, "pitaće" isto…
A presudno pitanje kontakt centra (broj je još nepoznanica) ili aplikacije na portalu Uprave za trezor, odnosno neophodan podatak, će glasiti - imate li važeću ličnu kartu i koji je njen broj, može se zaključiti iz "odgovora na najčešća pitanja" na sajtu Ministarstva finansija.
Naime posedovanje lične karte, i to aktuelno "važeće", uz državljanstvo, dokaz je "aktivnog prebivališta", koje je takođe jedna od uslova za dobijanje 100 evra iz Uredbe Vlade o smanjenju negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom bolesti covid-19.
U Srbiji je posedovanje lične karte obavezno po zakonu (Britanci i Amerikanci bi se na to zgrozili) ali, kako se ona ne koristi često osim u kontaktima sa državnom administracijom ili eventualno bankom (a i tada može da se "prođe" sa pasošem), na njenu ažurnost građani ne gledaju pomno.
Štaviše, taj dokument ne bi trebalo da bude problem ni za one "sveže" među punoletnim građanima, odnosno osamnaestogodišnjake, jer propisi kažu da ličnu kartu mora da ima svako sa navršenih 16.
Upravo sa tim podacima je uz uredbu i napravljen "Privremeni registar punoletnih građana" u vreme donošena uredbe – 24. aprila. Prema tumačenju sa sajta Ministarstva, taj registar obuhvata, a time na 100 evra imaju pravo, samo one građane Srbije koji su na taj dan bili punoletni i sa važećom ličnom kartom (i aktivnim prebivalištem u zemlji).
Zbog toga je moguće da novac dobiju i građani kojima je u vreme vanrednog stanja (do 6. maja) važenje lične karte "isteklo" (šalteri za izdavanje dokumenata u policiji su otvoreni pre nekoliko dana), ali nismo sigurni da će do novca doći oni koji na taj datum nisu imali važeću ličnu kartu.
Izgleda kruta birokratska "granica", ali ostaje da se vidi kako će se taj deo propisa tretirati u praksi (i eventualno pred sudom jer punoletan građanin bi trebalo da ima ista prava bez obzira da li ima "potvrdu države" u vidu lične karte ili ne).
Sada će taj datum važenja svakako morati da pogledaju, jer bez "važeće" lične karte njen registracioni broj (kao jedan od tri podatka koji se daju, uz JBMG i broj računa u banci) je sam po sebi "nevažeći".
Tek s ovim podatkom moći ćete da očekujete da će vam novac leći na račun u isplatama koje će početi najkasnije 1. juna.
Time se, u velikoj meri, odgovara i na pitanja "gastarbajtera", odnosno iseljenika – "da li oni imaju upravo na novac". Imaju, ako im je kao prebivalište "ostala" adresa u Srbiji, i ako su redovno "obnavljali" ličnu kartu.
U tu grupu spadaju i oni koji formalno nisu napuštali teritoriju Srbije – srpski državljani na Kosovu i Metohiji. Ako nisu "zamenili" srpsku ličnu kartu za onu samoproglašenog Kosova, na šta su bili prisiljavani, imaju pravo na novac. A, ako jesu...
Srpski državljani koji žive u Srpskoj u BiH, a nemaju zvanično prebivalište u Srbiji i i važeću ličnu kartu takođe ne mogu da dobiju novac (iako imaju pasoš Srbije).
SVa pitanja i odgovore možete pogledati na sledećem linku
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!