• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KO HOĆE NOVAC OD BANKE ZA STAN MORA DA ZNA OVE STVARI: Odobrenje stambenog kredita može biti NOĆNA MORA, a tek otplata!

Autor Nikola Todorović

Za većinu kupaca sa prosečnim primanjima jedina opcija za rešavanje stambenog pitanja upravo je dugoročno kreditno zaduživanje.

 Koliko košta stambeni kredit? Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Tražite novi stan? Građani koji se obavezuju na plaćanje mesečne rate narednih 25 ili 30 godina neretko nisu upućeni koliko zapravo košta stambeni kredit, koje dodatne obaveze sa sobom povlači i koliko novca će u startu morati da izdvoje. Uprkos turbulencijama na tržištu nekretnina, poskupljenju i nestašici građevinskog materijala koji podižu cenu kvadrata, bankari tvrde da su stambeni krediti vrlo povoljni jer su kamate veoma niske.

"Ukupan trošak stambenog kredita zavisi najpre od kamatne stope pod kojom ste se zadužili kod banke. U prilog niskim kamatama, pogotovo na indeksirane kredite, ide trenutna vrednost Euribora, odnosno evropska međubankarska kamatna stopa. Šestomesečni Euribor iznosi -0,32 odsto, što znači da varijabilni deo zapravo snižava ukupnu kamatu", objašnjava kreditni savetnik City Experta Snežana Vukmirović.

Prema njenim rečima, banke u svojoj ponudi imaju i kombinovane kamatne stope koje u prvim godinama otplate kredita garantuju fiksnu kamatu, najčešće tri do pet godina, a zatim prelaze na obračun po varijabilnoj kamati i ovakav tip kredita je nešto skuplji. Dodaje da na "cenu" kredita utiče i rok otplate, i da su na tržištu zastupljeni zajmovi sa periodom otplate od 120 do 360 meseci. Što se kredit duže otplaćuje rata će biti manja, ali je zato veći ukupan iznos koji se banci vraća na ime kamate.

"Sa prosečnom kamatnom stopom od oko 2,5 odsto rata za stambeni kredit od 50.000 evra kreće se od 180 do 200 evra na mesečnom nivou", kaže ona i dodaje da klijenti moraju da računaju i na ostale troškove:

"Pored nominalne kamatne stope u toku procesa odobrenja kredita građani imaju i druge troškove. Zbir nominalne kamate i pratećih troškova čini zapravo efektivnu kamatnu stopu, odnosno ukupan iznos koštanja stambenog kredita. U efektivnu kamatnu stopu su uključeni svi izdaci, poput troškova obrade kreditnog zahteva, održavanja kreditne partije, osiguranja kredita kod Nacionalne korporacije, troškovi osiguranja života i nekretnine, procene tržišne vrednosti, naknada notaru i katastarskih naknada za upis hipoteke. Banke su zakonom obavezne da vam prezentuju i prikažu sve troškove, čak i one najmanje poput mesečnog održavanja tekućeg računa, jer i on je uključen u obračun efektivne kamate", napomenula je Vukmirović.

Možda će vas zanimati

Kako je ona ukazala, građani koji planiraju kupovinu stana vrednog 100.000 evra obavezni su da obezbede učešće od 20.000 evra iz sopstvenih sredstava, overa založne izjave je trošak od 172 evra, a upis hipoteke košta oko 400 evra. Zatim, oko 140 evra je potrebno izdvojiti na godišnjem nivou za osiguranje stana i životno osiguranje, trošak procene nepokretnosti je oko 100 evra, dok dve menice koštaju 100 dinara, a izveštaj kreditnog biroa 246 dinara.

"Trošak overe kupoprodajnog ugovora po notarskoj tarifi je oko 250 evra, s tim da se ovaj trošak ne uzima u obzir prilikom obračuna efektivne kamate jer bi građani njega imali u svakom slučaju, i kada stan plaćaju u gotovini iz sopstvenih sredstava. Troškovi poput osiguranja kredita kod Nacionalne korporacije, koji se kreće od 1,50 odsto do preko tri procenta iznosa odobrenog kredita, kao i trošak obrade kredita od 0,5 do jedan odsto iznosa kredita, plaćaju se u momentu puštanja zajma i potrebno je da klijent obezbedi novac na svom tekućem računu u tom trenutku", kaže Vukmirović.

Prema njenim rečima, sve više banaka na tržištu spremno je da klijentima plasira stambeni kredit bez naplate ovih troškova, što daje mogućnost za jeftinije zaduženje.

"Pred samu realizaciju kredita neophodno je da klijent dostavi banci polisu osiguranja nepokretnosti koja će ga koštati do 40 evra godišnje i podrazumeva osiguranje stana od osnovnih rizika, poplave i požara. Ovu polisu klijent je u obavezi da plaća svake godine i dokaz o uplati dostavlja banci do kraja otplate svog stambenog kredita", kaže ona.

Dodaje da je potrebno zaključiti još jednu polisu osiguranja za realizaciju stambenog kredita, a to je polisa životnog osiguranja. U nekim bankama ova polisa je obavezna, dok je jedan broj poslovnih banaka spreman da realizuje stambeni kredit i bez ovog dokumenta.

"Cena ove polise zavisi od pristupne starosti klijenta, rizičnosti zanimanja kojim se bavi, iznosa kredita i perioda otplate. U zavisnosti od osiguravajuće kuće za koju se opredelite polisa vas može koštati od 100 evra pa naviše, na godišnjem nivou", zaključuje Snežana Vukmirović.

(MONDO/Biznis.rs)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Badza mrcajevci

Kazu kriza nikad gora a meni sve bolje. Dva stana u bg za izdavanje, kirije skacu, svaki mesec za po 20 evra dizem kiriju i opet zauzeto non stop. Ko hoce lake pare neka kupuje stanove po bg da izdaje strancima i nema zime.

mae

@Badza mrcajevci Nema svako 2 babe da nasledi za izdavanje :)

CFe

@Badza mrcajevci Ako zivis od izdavanja 2 stana u Beogradu ti si za mene socijalni slucaj, iskreno. Zarada na rentiranju je 5% vrednosti godišnje, s tim da rizikujete mnogo toga sa stanarima, od plaćanja računa do samog održavanja objekta. Uložiš 100.000 evra u nekretninu da bi za godinu dana zaradio 5.000… teska glupost.

special image